SVXLink

Obecnie system pozwala pracować w trybie przemiennika cross band VHF/UHF z możliwością używania komend sieci EchoLink tylko na pasmie VHF.

Pracując na pasmie UHF  nasza  transmisja jest  jednoczesnie retransmitowana na pasmie VHF do stacji podłączonych do Echolinku od strony internetu.

Pracując na pasmie VHF nasza transmisja jest jednoczesnie retransmitowana na pasmie  UHF i do stacji podłączonych do Echolinku od strony internetu.

System SQ2YC-L można używać nie tylko do pracy z wykorzystaniem sieci EchoLink ale do lokalnych łączności wykorzystując możliwosci wysoko postawionych anten 4m/VHF/UHF (45 metrow nad ziemia)  do pracy jednoczesnie w 3 pasamch 4m<->VHF<->UHF na przykład kiedy stacje nie słyszą się bezpośrednio a każda z nich jest w zasięgu SQ2YC-L.

 

Komendy Echolink tylko na pasmie VHF:

Svxlink po wydaniu każdej komendy wymagane jest wciśnięcie # (number sign)

Oto podstawowe komendy DTMF dla svxlinka w module echolink (w przykładzie poniżej podano składnie dla svxlinka tzn gdzie na koncu komendy jest znak#):

*# - echolink odpowie swoją nazwą

Moduł echolinka który pozwala nam łączyć się z innymi węzłami echolink i można aktywować go komędą DTMF: 2# Jeśli moduł echolinka będzię już aktywny to po wysłaniu komędy DTMF 2# otrzymamy jaki jest numer lokalnego węzła SQ2YC-L . Jesli jest aktywny moduł echolinka  mamy dostępne następujące komendy:

1# – wywoła listę połączonych stacji w przypadku aktywnego modułu echolink

 

2# –otrzymamy informacje jaki jest numer lokalnego węzła EchoLink

Rozłączenie połączenia z wczśniej połączonym węzłem wysłanie komendy DTMF: #

 

=====================================================

MeteoInfo

Moduł pozwala odsłuchać w postaci komunikatu głosowego raport o stanie rzek na naszym obszarze oraz aktualna dane pogodowe.

W raporcie o stanie rzek otrzymamy informacje z wodowskazów:

  • Toruń rzeka Wisła
  • Elgiszewo rzeka Drwęca
  • Brodnica rzeka Drwęca
  • Nowe Miasto Lubawskie rzeka Drwęca

o stanie aktualnym rzeki oraz informacje o przekroczeniu stanów ostrzegawczych lub alarmowych jeśli takie będą.

Komunikat generowany jest z bieżących danych gromadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy.

Aby odsłuchać raport o stanie rzek należy wysłać via DTMF kod: *60#

Aby odsłuchać raport o stanie pogody należy wysłać via DTMF kod: *61#

=====================================================

METAR

Metar jest format kodowanego raportu o pogodzie używany w meteorologii lotniczej i prognozie pogody. METAR jest akronimem od ang. Meteorological Aerodrome Report. Typowy METAR zawiera informację o temperaturze, ciśnieniu, temperaturze punktu rosy, sile i kierunku wiatru, opadzie, pokrywie chmur, wysokości podstawy chmur, widzialności, lecz może zawierać też inne informacje (np. stan dróg startowych). (Żródło wikipedia)

Po wysłaniu kody DTMF: *51#  będzie otworzona informacja z portu lotniczego Bydgoszcz-Szwederow. Możemy odsłuchać komunikaty z innych portów lotniczych wysyłając kod DTMF:

1 Bydgoszcz

2 Olsztyn-Mazury

3 Warszaw Okęcie

4 Warszawa Modlin

5 Kraków Balice

6 Łódź Lubkinek

7 Wrocław-Strachowice

8 Katowice-Pyrzowice

9 Gdańsk im. Lecha Wałęsy

10 Poznań-Ławica

11 Rzeszów-Jasionka

12 Szczecin-Goleniów

13 Lublin-Świdnik

14 Zielona Góra

W celu odsłuchania raportów z innych portów lotniczych należy wysłać kod DTMF w postaci:

*5x#

gdzie zamiast x wstawiamy numer portu lotniczego podanego wyżej. Na przykład aby odsłuchać raport METAR z Gdańska należy wysłać kod DTMF:

*59#

=====================================================

SSTV na UHF

Aby aktywować wysyłanie obrazu jako transmisja SSTV należy wysłać kod DTMF:

*70# w celu otrzymania obrazu z kamery HamNET

*71# w celu otrzymania zdjęcia satelitarnego Europy z temperatura chmur w kolorze, gdzie bardziej ciepłe kolor to niższa temperatura np czerwony -60 C, odcienie niebieskiego do -30 C, odcienie szarosci do -20 C

*72# w celu otrzymania obrazu losowo wybranego z kolekcji “QSL-SSTV” dostarczonych przez krótkofalowców. Jeśli chcesz umieścić swoją graficzna QSL wyślij do nas obraz JPG o rozmiarach 640×496 !!!

jak dekodowac obrazy nadawane jako SSTV PD120: http://sp2torun.ddns.net/?p=970

=====================================================

SQ2YC-L pracuje w trybie Simplex Logic:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konfiguracja węzła echolink w układzie przemiennika cross band VHF/UHF

 

 

"Oprogramowanie SvxLink składa się z kilku modułów, z których najważniejszym z naszego punktu widzenia jest Echolink. Oprócz niego program zawiera moduły pomocy („ModuleHelp”), przekaźnika papugi (echa) – „ModileParrot”, poczty głosowej („ModuleTclVoiceMail”) i odczytu komunikatów meteorologicznych („ModuleMetar”). Program może być zainstalowany nie tylko na „Raspberry Pi” ale tak że na innych podobnych minikom-puterach j.np. „BeagleBoard” (beagleboard.org), „BeagleBone”, „PandaBoard”, „Alix 3d3”, „Pogo-plug”. Niezależnie od nich istnieje również wersja dla komputerów PC pracujących pod Linuksem. SvxLink może być użyty zarówno w przemiennikach echolnikowych (-R) jak i stacjach simpleksowych (-L), jest sterowany przez użytkowników za pomocą DTMF, umożliwia uruchamianie przemiennika za pomoca tonu wywoławczego 1750 Hz albo tonów podakustycznych CTCSS, odczytuje jeśli to możliwe stan blokady szumów odbiornika, pozwala na korzystanie z większej liczby odbiorników w tym odbiorników połączonych przez internet, korzysta automatycznie z wokodera lepszej klasy (speex) w połączeniach z bramkami SvxLink zamiast standardowego wokodera GSM. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie w dostosowaniu SvxLinku do pracy w innych pokrewnych systemach łączności jak IRLP czy eQSO" [OE1KDA]

Więcje możesz znaleźć w publikacji OE1KDA:

http://www.swiatradio.com.pl/virtual/download/Echolink.pdf

 

 

 

 

 

 

Published on